Czy wypada oddać prezent, który wydaje nam się za drogi?

Czasem zdarzają się sytuacje, gdy dostajemy od kogoś w prezencie coś drogiego, na co druga osoba bardzo się wykosztowała. Z pewnością nie jest to zbyt komfortowa sytuacja, gdyż możemy czuć się tym nieco skrępowani. W tym momencie powstaje pytanie, czy można oddać taki prezent osobie, która nam go dała?

Oczywiście w dużej mierze zależy to od relacji, jakie łączą nas z tą osobą. Jeśli jest to osoba, którą mało znamy i nie łączą nas z nią w zasadzie żadne bliższe relacje, to nie będzie niczym niestosownym, gdy taki prezent zwrócimy, mówiąc, że czujemy się z tym niekomfortowo i że nie możemy go przyjąć. Jeśli jednak dostajemy prezent od kogoś bliskiego, to raczej nie wypada nam go zwrócić. Osoba, która nam go dała może poczuć się tym mocno dotknięta, urażona, a nawet pomyśleć, że jej nie lubimy, a ona przecież nie miała złych intencji dając nam to.

Najlepiej jest przyjąć prezent, ale też od razu wytłumaczyć, że jest to naprawdę piękny gest, ale czujemy się tym zakłopotani. Warto dodać, że tańszy prezent również sprawiłby nam wiele radości, dlatego w przyszłości nie ma potrzeby, aby ponownie wykosztowywać się na taki drogi prezent. Niezwykle istotny w takiej sytuacji jest odpowiedni dobór słów i ton, jakim to wyrazimy.

Jeśli nie lubimy drogich prezentów, to lepiej jest ich od razu nie przyjąć, niż później urazić drugą osobę oddając go.